Į pradžią

AIDS: geriau žinoti

AIDS: geriau žinoti

 Neišgalvotas savo gvenimo istorijas pasakoja žmonės, užsikrėtę ŽIV, taip pat tie, kurie atlieka labai svarbų darbą informuodami ir šviesdami visuomenę. Knygoje pateiktas sąrašas tinklalapių, kuriuose galima rasti informacijos šia tema ir jų adresai, taip pat vaidybinių filmų apie AIDS, narkotikų bėdą, nesaugų seksą pavadinimai ir sąrašas.  Pirmoji lietuvių autorių knyga apie lytiniu būdu ir per kraują plintančią ŽIV infekciją, kuri sukelia AIDS ligą. Autoriai suprantamai ir paprastai pasakoja, kokiais būdais žmonės užsikrečia ŽIV, kokias apsaugos priemones reikia naudoti lytiškai santykiaujant, kokie požymiai gali rodyti, kad esate užsikrėtęs, kaip infekcija gydoma.

"- Kada Lietuvoje pirmą kartą ištarta: "Jūs užsikrėtęs ŽIV?" Koks to žmogaus likimas?

- Lietuvoje pirmasis žmogus, užsikrėtęs ŽIV, buvo jūreivis iš Klaipėdos. Kauno medicinos universiteto klinikose gydėsi sunkios būklės pacientas. Medikai įtarė, kad tai gali būti naujoji -  ŽIV infekcija. Buvo 1989 metai.  Tuomet Lietuvoje dar nebuvo įmanoma atlikti tikslių laboratorinių tyrimų ŽIV infekcijai nustatyti, todėl ligonio kraujo mėginys buvo pasiųstas tirti į Maskvos Virusologijos institutą, kur mokiausi aspirantūroje. Ten ir patvirtinome, kad žmogus užsikrėtęs ŽIV. Paciento kraujo mėginį vežė traukiniu. Žmogus greitai mirė, nes jau sirgo, o vaistų šiai infekcijai stabdyti dar nebuvo".   

"- Kokie užsikrėtimo ŽIV atvėjai labiausiai sukrėtė pasaulio visuomenę?

- Išskirčiau nelaimes Rumunijoje ir Rusijoje. Rumunijoje kilus sunkiai ekonominei ir socialinei krizei, elektra šalyje būdavo tiekiama tik kelias valandas per parą. Ligoninėse daugkartinio naudojimo stikliniai švirkštai  būdavo prastai sterilizuojami. Dėl šios priežasties tūkstančiai žmonių buvo užkrėsti žmogaus imunodeficito virusu, diduma jų - vaikai. Panašiai atsitiko ir Elistoje, Rusijoje (1985), kai ligoninėje nuo vieno ŽIV užkrėsto naujagimio per nesterilius švirkštus buvo užkrėstas 41 vaikas".

Ramūno istorija

"ŽIV diagnozę sužinojau atsitiktinai, gulėdamas ligoninėje. Tai įvyko 1998 metais, nors gydytojai įtaria, kad užsikrėčiau anksčiau - apie 1994 metus. Jokių ligos požymių nepastebėjau, nebuvo net minties, kad galiu užsikrėsti šiuo virusu. Paskui naktimis ėmiau dažnai prakaituoti - net patalynė būdavo šlapia, ją reikėdavo keisti kiekvieną dieną. Pakildavo temperatūra, kartais iki 38,5 laipsnių. Netekau daug svorio, visiškai dingo apetitas. Bet vis manydavau, kad tai paprasčiausias gripas ar tiesiog peršalau. Kai patekau į ligoninę, mano savijauta buvo labai bloga: negalėjau net vaikščioti, buvo atsivėrusios didžiulės opos, jos pūliavo ir kraujavo".   

Trumpa ŽIV abėcėlė

"Infekcijos šaltinis - žmogus, užsikrėtęs ŽIV".

"Infekcija perduodama tik žmogaus žmogui. ŽIV infekcijai būdingas inkubacinis periodas dar vadinamas "lango" periodu. Tai pirmosios trys savaitės po užsikrėtimo, kai įprastais tyrimo metodais nustatyti, ar žmogus užsikrėtęs ŽIV, neįmanoma. Todėl tie, kurie įtaria, kad gali būti užsikrėtę, tyrimą turėtų kartoti".

"ŽIV plinta per visų rūšių lytinius  (heteroseksualius, homoseksualius, oralinius) santykius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs ŽIV".   

"Apipjaustyti vyrai turi aštuonis kartus mažesnę tikimybę užsikrėsti ŽIV negu neapipjaustyti".  "Tyto alba", 2009 m.